Chceme si koupit pozemek, na co si dát pozor?
18. 10. 2016
18. října
Hledáte nebo jste našli svůj ideální pozemek podle vaši představ pro vysnění dům? Na co si dát pozor a co a kde si prověřit ještě před koupí?
Co si vyžádat a kde to zjistit?
Měli by jste vědět, kdo je vlastník pozemku, případně pokud jich je několik, zda s prodejem všichni opravdu souhlasí. Měli by jste si ověřit, zda není na pozemku nějaká právní vada, která by Vám mohla koupi nebo následnou výstavbu zkomplikovat, například není-li nemovitost předmětem dědictví nebo případného nevypořádaného společného jmění manželů. Zajděte na katastr nemovitostí a ověřte na listu vlastnictví (LV) omezení vlastnického práva například exekuce, půjčky, hypotéky, ale také věcná břemena. V zemi může, například středem pozemku, vést kabel pro přívod elektřiny, který má ochrané pásmo z každé strany a třeba tato skutečnost může stavbu do značné míry omezit. Ověřte si, kdo je vlastníkem přístupové komunikace, zda obec, soused nebo ji má ve vlastnictví prodávající a zjistěte od nich, jak bude zajištěn přístup pro i Vás.
Je také vhodné navštívit stavební úřad a zjistit si informace o možném druhu využití a omezení pozemku, nebo-li co se dá či nedá na pozemku postavit (žádost z hlediska využití území dle územního plánu). Díky tomu snadno zjistíte, jakou část pozemku lze zastavět, kolik procent připadá na zpevněné plochy nebo jak vysokou budovu lze v dané lokalitě vůbec postavit.
Když už budete na stavebním úřadu, zeptejte se i na správce inženýrských sítí, kteří jsou k danému pozemku registrováni, případně, které inženýrské sítě se dají k tomuto pozemku vybudovat. Vodárny, elektrárny, plynárny nebo telekomunikace, to jsou základní sítě pro stavbu a každý správce Vám bude schopen zdarma sdělit, jak je to s novým či stávajícím připojením a jaké jsou možnosti či jejich požadavky a kolik bude připojení stát.
V případě, že je na pozemku studna, zjistěte v jakém je stavu, kdy se dělal poslední rozbor vody a jak dopadl, protože ne z každé studny se dá voda pít, a to i po tom, co proběhne čistění. Za tento rozbor se už ale platí a cena se pohybuje kolem 1000,- až 2000,- Kč.
Je na pozemku stavba ke zbourání? To může být oříšek. Každou nemovitost je potřebné ekologicky zlikvidovat společně se stavebním úřadem, kterému musíte nahlásit co chcete bourat, kdo to bude bourat, musíte mít vyjádření vlastníků všech dotčených pozemků, zda s tím souhlasí, důvod k odstranění stavby, termín předpokládaného začátku a ukončení prací, způsob jakým bude stavba odstraněna a tak dále. K tomu se Vám stavební úřad vyjádří a sdělí Vám, co bude ještě zapotřebí a zda to můžete provést sami nebo firmy. Doporučujeme, pokud si nejste jistí, poraďte se se stavebním odborníkem, případně přímo s příslušným stavebním úřadem. Je nutné ale počítat s tím, že likvidace středně velkého rodinného domu se může pohybovat ve statisícových částkách.
Jestli jste před koupí zkontrovalovali a ověřili tyto základní body a vše bylo v pořádku podle Vašich představ, tak Vaší koupi nic nebrání a určitě vše povede k úspěšné realizaci výstavby Vaší nemovitosti.